شرکت آمریکایی گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه پرس‌تی‌وی در یوتیوب و جیمیل را مسدود کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  مسدودسازی حساب کاربری پرس.تی.وی در حالی صورت گرفت که گوگل این بار برخلاف دفعات قبلی که نقض قوانین یوتیوب را به عنوان دلیل مسدود شدن این اکانت‌ها عنوان می‌کرد، از عبارت «نقض قوانین صادرات» به عنوان بهانه جدید خود برای شنیده نشدن صدای  این شبکه در جهان استفاده کرد. 

در پیام یوتیوب آمده است: «اکانت گوگل شما غیرفعال شده و قابل بازیابی نیست چرا که این اکانت قوانین صادرات را نقض کرد. در صورت داشتن هرگونه سؤالی، می‌توانید از طریق مشاور حقوقی خود اقدام کنید.»

بر اساس مقررات و قوانین صادرات ایالات متحده، استفاده و دسترسی به اطلاعات، کالاها و فناوری‌های کنترل‌شده به دلایل امنیت ملی یا محافظت از تجارت ممنوع است. قوانین فدرال در محدود کردن صادرات کالاها و فناوری در آمریکا از دهه 1940 میلادی اجرا می‌شود.

گوگل در سال‌های اخیر بارها اقداماتی را علیه رسانه‌های ایرانی کرده و با وجود گستردگی بینندگان و خوانندگان محتواهای شبکه‌های برون‌مرزی همانند پرس‌تی‌وی و هیسپان‌تی‌وی، العالم و دیگر رادیو و تلویزیون‌های برون‌مرزی رسانه‌ملی، چندین بار فعالیت این شبکه‌ها را در پلتفرم‌های تحت مالکیت خود مسدود کرده است. پرس‌تی‌وی در دسامبر و آوریل سال گذشته نیز مورد غضب گوگل قرار گرفت و اکانت‌های یوتیوب و جیمیل این شبکه مسدود شدند.

در این سال‌ها، مسدودسازی‌های اکانت‌های متعلق به شبکه پرس‌تی‌وی در حالی اتفاق افتاد که هیچ پیامی از قبل به این شبکه ارسال نشده بود.

چنین اقداماتی که نقض آشکار آزادی بیان به شمار می‌رود، بخشی از سیاست‌های ضدایرانی دولت آمریکا محسوب می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =