زهره الهیان

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس از بررسی ظرفیت سازمان همکاری اسلامی و نحوه تعامل با این نهاد در نشست این کمیته خبر داد و گفت: همچنین در این جلسه پیشنهاد شد از ظرفیت دیپلماسی عمومی و پارلمانی در محکوم کردن اقدام موهن نشریه فرانسوی استفاده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خانه ملت، زهره الهیان در تشریح نشست روز سه‌شنبه کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، گفت: این جلسه به بررسی ظرفیت‌های سازمان همکاری اسلامی متشکل از ۵۷ کشور مسلمان اختصاص داشت. همچنین در حوزه حقوق بشر و نحوه تعامل با این سازمان به صورت مستمر، بررسی‌های صورت گرفت البته در ابتدای جلسه موضوع اهانت به ساحت پیامبر (ص) مطرح شد.
رئیس کمیته حقوق بشر مجلس، افزود: اقدامات موهن و زشتی که در برخی از کشور‌ها از جمله فرانسه و سوئد صورت گرفته موجب برانگیخته شدن احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان شده است. شاهدیم احساسات مسلمانان در کشور‌های مختلف جهان به واسطه این اقدام زشت جریحه دار شده و به نظر این یک پروژه اسلام ستیزی است که بنا دارد با ایجاد فضای اهانت و توهین، مسلمان را تحریک کند لذا این نوع اقدامات باید از ابعاد مختلف حقوق بشری اعم از آزادی بیان، مذهب و عقیده بررسی شود.
الهیان با یادآوری نبود واکنش جدی سیاستمداران و مقامات کشور‌های فرانسه و سوئد به این اقدامات موهن، گفت: از آنجایی که این اقدامات می‌تواند صلح و امنیت بین‌المللی را بهم زند، شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل باید نسبت به این اقدامات واکنش درخور و متناسبی داشته باشند.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته حقوق بشر مجلس پیش از این نیز نامه‌هایی را به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا ارسال کرده و این مکاتبات ادامه خواهد داشت. البته اقدامات سازمان‌های مردم نهاد در محکوم کردن این اقدامات نیز شکل گرفته است و به جمهوری اسلامی ایران اختصاص ندارد. در واقع همه کشور‌های اسلامی و حتی ادیان توحیدی غیر از اسلام هم این واکنش‌ها را محکوم کردند.
وی همچنین گفت: نمایندگانی از وزارت امور خارجه، ستاد حقوق بشر سازمان ملل، سازمان‌های مردم نهاد (NGO) و معاونت بین الملل مجلس در این جلسه حضور داشتند و در نهایت به نقطه مشترک و همفکری در این موضوع رسیدیم. یکی از نقاط مشترک بین اظهار نظر‌ها و موضوعات مطرح این بود که علاوه بر استفاده از ظرفیت دیپلماسی سیاسی از ظرفیت دیپلماسی عمومی که شامل نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد است، از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در محکوم کردن این اقدامات و مقابله با حرکات موهن استفاده کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =