آیت الله رئیسی در گردهمایی ناجا

رئیس دستگاه قضایی با توجه به همکاری تنگاتنگ نیروی انتظامی و قوه قضاییه، بر لزوم احیای «پلیس قضایی» و استفاده از نیروهای پلیس آشنا به حقوق و قضا برای پیگیری مأموریت های این حوزه تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز (چهارشنبه) در گردهمایی سراسری فرماندهان، رؤسا و معاونان نیروی انتظامی،  برنامه ریزی، دقت در تصمیم گیری و عمل به موقع و مناسب و آسیب شناسی ساختارها و رفتارها را در فرماندهی و مدیریت بسیار مهم دانست و گفت: مدیر یک سازمان باید ضعف ها و قوت های مجموعه تحت امرش را آسیب شناسی کند و ببیند چه روش هایی موجب تسهیل امور و حفظ حقوق مردم  می شود.    

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نقش نظارت مستمر بر سلامت و کارآمدی نظام اداری تصریح کرد: دستگاه هایی که متولی امور مردم هستند باید نسبت به حفظ مجموعه خود در برابر آسیب‌ها حساس باشند و نیروی انتظامی که در خط مقدم برخورد با جرایم و ناهنجاری ها قرار دارد، بیش از همه باید به این مساله توجه داشته باشد.

«همکاری‌های مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد با پلیس» از دیگر موضوعات مهم مورد تأکید آیت‌الله رئیسی بود که رئیس دستگاه قضا در گره‌گشایی از مشکلات و پیشگیری از ناهنجاری‌ها مؤثر دانست.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم رفع مشکلات و نیازهای نیروی انتظامی و ضعف هایی که در تعامل با دستگاه ها وجود دارد، در عین حال گفت که این مشکلات نباید به سطح جامعه منتقل و باعث نگرانی مردم شود بلکه باید در همان مجموعه یا بین مجموعه ها حل شود.

آیت الله رئیسی گفت: وقتی یک مالباخته به کلانتری مراجعه می کند، نباید به او گفته شود ما برای پیگیری موضوع و دنبال کردن سارق امکانات نداریم و یا این که ما برخورد کردیم اما فلان دستگاه با ما همکاری نکرده است؛ این نوع برخورد ها و بیان مشکل برای مردم هیچ دردی را از جامعه دوا نمی کند.

مردم خواهان پلیس مهربان، مقتدر و مدبر هستند
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به تعاملات و همکاری های گسترده پلیس با دستگاه قضایی از «مهربانی»، «اقتدار» و «تدبیر» به عنوان سه نکته مهم در رفتار سازمانی مشترک این دو مجموعه یاد کرد و گفت: نیروی انتظامی هم باید مانند عدلیه ملجاء و پناه مردم باشد و با مردمی که برای تظلم خواهی به آنها مراجعه می کنند، مهربان باشند.

آیت الله رئیسی افزود: مردم خواهان پلیس مقتدر هستند اما همانطور که مهربانی به معنی ضعف و سستی نیست، اقتدار هم به معنی ظلم و اجحاف و تعدی و تضییع حقوق مردم نیست که ما امروز شاهد نمونه های آن در آمریکا و اروپا هستیم بلکه اقتدار به معنی استفاده قانونمند از توانایی برای خدمت به مردم است.

رئیس قوه قضاییه، تدبیر را به معنی تصمیم گیری دقیق و درست و اقدام به موقع دانست و آن را عاملی مهم برای انجام مأموریت های حساس نیروی انتظامی و مجموعه دستگاه قضایی برای اجرای قانون و صیانت از حقوق مردم دانست.

مقام معظم رهبری از عملکرد ناجا تقدیر کردند؛ ما هم در دستگاه قضا قدردان زحمات شما هستیم
آیت الله رئیسی با اشاره به تقدیر مقام معظم رهبری از عملکرد خوب ناجا، از اقدامات ارزنده پلیس و همکاری های سازنده این نیرو با دستگاه قضایی قدردانی کرد و از فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی خواست با حسن انجام مأموریت های خود، قوه قضاییه را در رسیدگی به پرونده ها و کاهش اطاله دادرسی در نظام قضایی یاری دهند.

«پلیس قضایی» باید احیا شود
رئیس قوه قضاییه با بیان این که هر چه پلیس در انجام مأموریت های خود در تحقیقات اولیه در پرونده ها دقیق تر عمل کند، احکام قضایی از اتقان بیشتری برخوردار خواهند بود، از فرمانده نیروی انتظامی خواست که سازوکاری را برای رسیدگی هر چه بهتر به موضوعات ارجاعی دستگاه قضایی به ناجا طراحی نماید.

آیت الله رئیسی در همین زمینه از لزوم تشکیل «پلیس قضایی» سخن گفت و با اشاره به انحلال پلیس قضایی پس از ادغام کمیته انقلاب اسلامی و شهربانی و ژاندارمری و شکل گیری نیروی انتظامی گفت که با توجه به همکاری تنگاتنگ پلیس و قوه قضاییه، باید احیای پلیس تخصصی قضایی که به حقوق و قضا و علوم روز آشنا باشد، با جدیت پیگیری شود.

در معرض تهدید دشمن هستیم اما کشور در بهترین شرایط امنیتی قرار دارد
رئیس قوه قضاییه امنیت را از مهم ترین موضوعات در گام دوم انقلاب دانست و با بیان این که امروز به گستره همه داشته هایمان در معرض تهدید دشمن هستیم گفت: دیدبان های تیزبین و بصیر در نیروی انتظامی باید با مراقبت و اقدام به موقع و مدبرانه فضا را برای کسانی که دنبال نفوذ، توطئه و اخلال در امنیت کشور هستند ناامن کنند و نگذارند به اهدافشان برسند.

آیت الله رئیسی در عین حال تأکید کرد: امروز علیرغم همه تهدیدات، با عنایت خدا و مدیریت داهیانه رهبری و حضور مقتدرانه نیروهای مسلح و نیروی انتظامی و حضور آحاد ملت در صحنه، امنیت در کشور از همه زمان ها بیشتر و بهتر است که باید صیانت و تقویت شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =