کد خبر: 4517
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
روماها- اروپا

امروز دوم اوت مصادف با 13 مرداد در اروپا روز یادآوری نسل کشی روما تبارها در این قاره است و نهادهای حقوق بشری این مناسبت را گرامی می دارند و یادآوری می‌کنند که درمقاطعی از قرن بیستم در چارچوب سیاست های نژاد پرستانه و پاکسازی قومی، کشتار دسته جمعی این افراد به جهت تبار و قومیت آنها انجام پذیرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، بسیاری از اقلیت های دینی و قومی حتی از نژادهای اروپایی در مقطع کنونی، از دسترسی به بنیادی ترین آزادی ها و حقوق فردی محروم بوده و درگیر سیاست‌ های تبعیض آمیز دولت های خود هستند و از سوی دیگر، مدعیان حقوق بشر در قبال شرایط ناگوار اقلیت‌ها در اروپا سکوت اختیار کرده اند.

وضعیت نامطلوب اقلیت‌ها در دستیابی به حقوق اولیه خود در حالی است که قدرت های اروپایی مدعی حقوق بشر هستند و از این حربه علیه کشورهای دیگر استفاده می کنند اما راسا در راستای رفع مشکلات اقلیت‌ها در اروپا گامی برنمی‌دارند.

امروز دوم اوت مصادف با 13 مرداد در اروپا روز یادآوری نسل کشی روما تبارها در این قاره است و نهادهای حقوق بشری این مناسبت را گرامی می دارند و یادآوری می‌کنند که درمقاطعی از قرن بیستم در چارچوب سیاست های نژاد پرستانه و پاکسازی قومی، کشتار دسته جمعی این افراد به جهت تبار و قومیت آنها انجام پذیرفته است و پس از آن نیز تاکنون هنوز اروپا نتوانسته تبعیض های مختلف علیه این مردم را به کلی برطرف کند.

گروه های قومی نژادی و اقلیت ها در اتحادیه اروپا با موضوعات و مشکلات متعددی روبه رو هستند و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این مشکلات هر روز بیشتر می شود.

روند رو به رشد بیگانه هراسی و نژادپرستی شدید، اعتراض‌های خونین به تبعیض‌های نژادی علیه سیاه پوستان در فرانسه، درگیری های فرهنگی و قومی و استقلال طلبی و شرایط بد مهاجران در اروپا از جمله این موارد هستند.

اقلیت ها در اروپا خواستار جایگاهی مناسب براساس شعار جامعه ای برابر برای همه هستند زیرا در بسیاری از این کشورها به تصدیق مقامات اروپایی حقوق آنها نادیده گرفته شده و یا تاکنون به آن پرداخته نشده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =