سیاهپوس

تحقیقات یک نشریه آمریکایی از جنایتی دیگر علیه سیاه پوستان در آمریکا به بهانه اجرای برنامه عقیم سازی برای بهبود نسل پرده برداشته است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد حدود ۲ ماه پیش «جورج فلوید»، شهروند سیاه پوست آمریکایی، به دست پلیس این کشور به قتل رسید؛ اقدامی که تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی را در آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی به دنبال داشت.

این تظاهرات گسترده و جنبش «زندگی سیاهان مهم است» به تبعیض نژاد نهادینه در ساختار‌های آمریکا انتقاد دارد؛ تبعیضی که ابعادی بسیار گسترده داشته و اقلیت‌های نژادی و به ویژه سیاه پوستان متحمل هزینه‌های سنگین آن شده اند.

تحقیقات جدیدی انجام شده که پرده از ابعاد جنایتی هولناک را علیه سیاه پوستان در طول چندین دهه بر می‌دارد؛ جنایتی که بر اساس تعریف سازمان ملل نمونه بارز «نسل کشی» به شمار می‌رود.

بنابر این گزارش، در فاصله بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۴ برنامه «عقیم سازی» گسترده‌ای در ایالت «کارولینای شمالی» به بهانه «بهبود نسل» صورت گرفته که سیاه پوستان در این ایالت قربانی آن بوده اند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که ۷ هزار و ۶۰۰ زن و مرد و کودک سیاه پوست در ایالت کارولینای شمالی بین این سال‌ها عقیم شده اند که برخی از این کودکان در سن حدود ۱۰ سال قرار داشته اند.

این تحقیقات که نتایج آن در نشریه «امریکن ریویو آو پولیتیکال اکونومی» منتشر شده، به بررسی این برنامه در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۸ پرداخته است؛ در این بازه زمانی ۲ هزار و ۱۰۰ نفر در ۱۰۰ بخش ایالت «کارولینای شمالی» عقیم شدند.

در این فاصله زمانی ۱۰ ساله که مورد مطالعه قرار گرفته، نرخ عقیم سازی با افزایش میزان بیکاری سیاه پوستان افزایش یافته، اما افراد بیکار در میان سفید پوستان و دیگر گرو‌های نژادی تا این اندازه هدف این برنامه عقیم سازی قرار نگرفته اند.

«ویلیام داریتی»، از مسئولان این تحقیق می گوید «بر اساس تعریف سازمان ملل، نسل کشی به معنای اقدام برای از میان بردن به طور کلی و جزئی یک ملت، و یا گروه نژادی، قومیتی و مذهبی است.»

این استاد دانشگاه «دوک» می‌افزاید «بر اساس متن کنوانسیون‌های ژنو نسل کشی شامل اتخاذ تدابیری با هدف جلوگیری از تولد در میان یک گروه نیز می‌شود.»

«داریتی»، در بخش دیگری برنامه عقیم سازی در «کارولینای شمالی» را با ارجاع به تعاریف سازمان ملل، نسل کشی توصیف کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =