بن سلمان

عربستان سعودی در حالی مدعی است که ریاض کاری به شیعیان نداشته و تنها با ایران مشکل دارد که سیاست اصلی آن طی سالهای اخیر نسل کشی و کشتار دسته جمعی شیعیان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، «محمد بن‌سلمان» ولیعهد جوان سعودی اخیرا اظهارات تند و پی روایی را در زمینه های مختلف به ویژه علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده است؛ اظهاراتی که بیش از هرچیز دیگری، ناپختگی این شاهزاده جوان و عدم آگاهی وی به سیاست ورزی و کارزار سیاست را نمایان می کند. بن سلمان که خود را در یک قدمی تحقق آرزوی دیرینه اش یعنی تکیه بر کرسی قدرت می بیند، در بخشی از اظهارات عجیب و غریب خود مدعی شده است: «ریاض با شیعیان مشکلی ندارد؛ مشکل ما ایدئولوژی ایران است!»

این اظهارنظر عجیب بن سلمان در حالی مطرح می شود که برعکس، مشکل اصلی عربستان سعودی با شیعیان است و به گواه تاریخ، خاندان سعودی همواره با اهل تشیع سر جنگ داشته و دارند. سلسله اقدامات آنها طی سالهای اخیر چه در منطقه و چه در دیگر نقاط جهان به خوبی گواه بر این مدعاست. جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک «کشور شیعی» به نوک پیکان حملات لفظی سعودیها و توطئه های آشکار و پنهان آنها تبدیل شده است. لذا اظهارات سخیف این شاهزاده سعودی مبنی بر اینکه ریاض با شیعیان کاری ندارد و اساسا با آنها مشکلی ندارد، چیزی جز یک ریاکاری آشکار و فریبکاری محض نیست. 

آتش کینه سعودیها بر سر شیعیان مناطق شرقی

عربستان سعودی در حالی ادعا می کند با شیعیان مشکل ندارد که مناطق محل سکونت شیعیان العوامیه واقع در شرق عربستان در نتیجه سلسله اقدامات خصمانه و بی رحمانه نظامیان سعودی، عملا به میدان جنگ تبدیل شده اند. المسوره یکی از مناطقی است که اخیرا آماج حملات نظامی وحشتناک سعودیها قرار گرفته است. نظامیان رژیم سعودی در تاریخ ۱۰ مِی سال گذشته میلادی یورش نظامی گسترده ای را به محله المسوره ترتیب دادند. سعودی ها در یورش وحشیانه به این محله کوچک از تسلیحات سنگین و توپخانه‌های خود متوسل شدند. پس از یورش مسلحانه به المسوره، منازل این محله و ساکنان آن‌ها به صورت گسترده هدف گلوله های جنگی نظامیان سعودی قرار گرفتند.

بسیاری از مردم بی دفاع و بی گناه ساکن این محله به شهادت رسیده و یا زخمی شدند. بسیاری از مساجد و حسینیه ها نیز تخریب شدند. سعودیها عمدا برخی از مساجد را نیز به آتش کشیدند. ازهمین روی، العوامیه بیش از هرچیز به یک میدان جنگ شباهت پیدا کرد و شمار زیادی از ساکنان آن شهید و زخمی شدند. دامنه تخریب گری رژیم آل سعود در العوامیه و المسوره گسترش پیدا کرد تا مناطق اطراف آنها را نیز شامل شود. آل سعود اقدام به قطع برق از مناطق اطراف العوامیه و المسوره کرد. این رژیم برخلاف قوانین بین المللی و همچنین اصول حقوق بشری، از ورود هرگونه خودروی امدادی و یا خودروهای آتش نشانی به مناطق شیعه نشین شرق عربستان ممانعت به عمل آورد.

کوچ اجباری اهالی العوامیه

رژیم سعودی با سلسله اقدامات نظامی و خصمانه خود علیه مردم العوامیه موجبات کوچ اجباری ۶۰ درصد از آنها را از این شهر فراهم آورده است؛ این درحالی است که هیچ یک از این مهاجران در نهایت به جایی برای زندگی آرام و برخورداری از امکانات دست نیافتند. در این میان، برخی انسان های خیرخواه اقدام به کمک رسانی به آوارگان العوامیه کردند و آنها را در سکونت گاه های خود جای دادند. اتفاقات ناگواری که در العوامیه به وقوع پیوست، دروغ بزرگ رژیم سعودی مبنی بر انجام «پروژه بهسازی در مناطق شرقی» را برای افکار عمومی برملا کرد و نقاب از چهره اهداف شوم این رژیم برای مناطق شیعه نشین برداشت.

ازجمله مهمترین اهداف رژیم سعودی از اقدامات خصمانه در العوامیه می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

۱ ـ وادار کردن شیعیان العوامیه به ترک این شهر به دلیل گرایش های مذهبی و دینی.

۲ ـ مجازات دسته جمعی مردم العوامیه به دلیل مطالبه کردن حقوق مسلم‌شان.

۳ ـ متهم ساختن شیعیان العوامیه به دست داشتن در اقدامات تروریستی با هدف فریب افکار عمومی.

۴ ـ سست کردن اراده جوانانی که در برابر اقدامات نظامی مقاومت کردند.

پرداخت رشوه به دولتها برای سرکوب شیعیان

با وجود این، دامنه سرکوبگری های عربستان سعودی علیه شیعیان تنها به آن دسته از افراد ساکن مناطق شرقی عربستان محدود و محصور نمی شود، بلکه همانطور که پیشتر گفته شد تمامی شیعیان در سراسر جهان را در بر می گیرد. به عنوان یک نمونه کوچک می توان به اقدام مقامات ریاض در پرداخت رشوه به مقامات مالزی به منظور هدف قرار دادن شیعیان و سرکوب آنها اشاره کرد. عربستان سعودی در مسیر پروژه شیعه‌ستیزی، طی چند سال اقدام به تطمیع و تحریک کشورهایی با اکثریت سنی برای محدود کردن شیعیان کرده است.

دادستان کل مالزی قریب به بیش از دو سال پیش شایعه مبلغ ۶۸۱ میلیون دلار از آل سعود به عنوان هدیه شخصی به «نجیب رزاق» -نخست وزیر مالزی- را تأیید کرد. کمیته ضد اختلاس کشور مالزی، رزاق را به اختلاس متهم کرده است. این انتقال مالی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار، پیش از انتخابات ۲۰۱۳ صورت گرفت. این هدیه با هدف ترغیب رزاق به سرکوب شیعیان مالزی به وی پرداخت شده است. 

در همین ارتباط، گلوبال ریسرچ در گزارشی اعلام کرده است: «در سال ۲۰۱۰، کشور مالزی، مذهب شیعه را یک فرقه انحرافی نامید و دایره فعالیت آن را نسیت به دیگر مذاهب محدود کرد. در دسامبر همان سال، ۲۰۰ شیعه پس از برگزاری مراسم عاشورا به اتهام ایجاد اخلال در امنیت ملی توسط سازمان مذهبی اسلامی سلاندور بازداشت شدند. طی چند سال اخیر، همواره تحت پیگرد قرار دادن و بازداشت شیعیان شدت داشته است. از این دست، می‌توان به بازداشت ۱۱۴ شیعه طی یکی از مراسمات شیعیان در شهر «پراک» در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد». مثال فوق الذکر تنها به مثابه مشت نمونه خروار است و عربستان سعودی همین سیاست را در کشورهایی که دولتهایشان تحت امر آن هستند، در پیش گرفته است.

نسل کشی شیعیان یمن 

سعودیها بیش از سه سال است که تجاوز آشکار نظامی خود به یمن را به بهانه بازگرداندن مشروعیت! به این کشور آغاز کرده اند. این در حالی است که متجاوزان سعودی و متحدان منطقه ای آنان در همان ساعات اولیه تجاوز نظامی خود، غیرنظامیان یمنی و زیرساخت های این کشور را هدف شدیدترین حملات خود قرار دادند. بسیاری از بیمارستان ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز خرید، اراضی کشاورزی، سواحل، قایق های ماهیگیری (به عنوان وسایل ارتزاق مردم)، پل‌ها، راه های مواصلاتی استراتژیک، نیروگاه های برق، شبکه های آبی و ... هدف حملات سنگین متجاوزان قرار گرفتند.

هرچند که مقامات سعودی مدعی هستند، این حملات تنها مواضع نظامی را هدف قرار داده اند، اما تمامی شواهد و قرائن از جمله شمار بالای غیرنظامیان قربانی، حکایت از عکس این ماجرا و ادعا دارد. از سوی دیگر، خسارت های فراوانی نیز که به مناطق مسکونی وارد شده و هزاران فایل ویدئویی از آنها موجود است، گواهی دیگری بر دروغ بزرگ سعودی ها مبنی بر هدف قرار دادن مواضع نظامی و عدم تعرض به غیرنظامیان یمنی، است.

این حملات تجاوزکارانه وضعیت انسانی در یمن را بسیار ناگوار ساخته است؛ به طوری که صدای بسیاری از نهادها و سازمان های بین المللی درآمده است. در همین ارتباط، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد که ۲۲.۲ میلیون یمنی (۷۶ درصد از ساکنان) به کمک نیاز دارند و این رقم ظرف شش ماه گذشته ۱.۵ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

خطر گرسنگی بیشتر می شود و ۸.۴ میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند و این رقم در سال گذشته میلادی ۶.۸ میلیون نفر بود. سازمان ملل اعلام کرد که این رقم بیش از نیمی از استانهای کشور را شامل می شود که ۷۲ منطقه از ۹۵ منطقه بیشتر در معرض گرسنگی قرار دارد. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل همچنین گزارش داد که بیش از ۱۵۰۰ مدرسه در یمن به شکل جزیی یا به طور کامل ویران شده است.

لذا پر واضح است که سخن گفتن مقامات عربستان سعودی و در رأس آنها محمد بن‌سلمان در خصوص شیعیان و اینکه ریاض مشکلی با آنها ندارد تنها یک ریاکاری با هدف فریب افکار عمومی است. عربستان سعودی تنها با هدف مقابله با شیعیان و ترویج سیاست شیعه ستیزی است که سالانه میلیاردها دلار در راستای ترویج مکتب وهابیت در منطقه و جهان خرج می کند. سعودیها در عمل ثابت کرده اند که از نسل کشی و کشتار دسته جمعی شیعیان ـ چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم ـ دریغ نمی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =