کد خبر: 1121
۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
تجلیل از آزادگان ارامنه

جمعی از هموطنان آزاده ارمنی به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی در ویژه برنامه «الماس های درخشان» در فرهنگسرای شفق تجلیل شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، 26مرداد 1369 نخستین گروه از آزادگان هشت سال دفاع مقدس پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های رژیم بعث عراق به میهن اسلامی بازگشتند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این آیین عصر سه شنبه با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدرضا دهداری پور شهردار منطقه 6، بهنام خادم مدیر فرهنگی هنری این منطقه و جمعی از مسئولان با مشارکت و همکاری ارتش جمهوری اسلامی ایران، جشنواره سینمایی عمار، موسسه پیام آزادگان و همراهی شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال کشور برگزار شد.
در ویژه برنامه «الماس های درخشان» از آرمان بندری، ایواز خداوردیان، سارو یعقوبیان، آلبرت استپانیان، الکساندر کاسباریان، هوانس عزیزیان، رایموند گریگوریان، سیمیک وارطانیان، باگرات کشیش آبنوسی، وازگن ولدی، الکس در هاروتونیان، امیل گریگوریان، هاسو کشیشی دانیالیان(جانباز 70درصد) تجلیل شد.
همچنین در این آیین از بهرام علی مرادی جوانترین آزاده خلبان و محمدحسین فرزانه با تحمل طولانی ترین مدت اسارت از نیروی دریایی تجلیل شد.

تکیه به ملت رمز پیروزی در هشت سال دفاع مقدس بود
رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، مردمی کردن جنگ از سوی امام خمینی(ره) و تکیه به مردم و ملت را رمز پیروزی در هشت سال دفاع مقدس دانست و گفت: حضور همه اقشار در سنین، قوم ها و ادیان مختلف و همدلی و هماهنگی در این پیروزی نقش به سزایی داشت.
امیر دریادار حبیب‌الله سیاری افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، دشمن به طرق مختلف از جمله ایجاد ناامنی در نقاط مختلف کشور و ترور به دنبال این بود که از پیشرفت انقلاب اسلامی جلوگیری کند که تا امروز 17هزار شهید ترور در جمهوری اسلامی ثبت شده است.
وی، راه اندازی جنگ علیه ایران با کمک صدام حسین را از دیگر راه های دشمن برای تضعیف انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: استکبار، اطلاعات لازم را به صدام داد و او را مجهز کرد به این بهانه که کشور ایران آمادگی دفاع ندارد و صدام ضمن پیروزی، جای طاغوت را گرفته و می تواند بزرگ اعراب در منطقه شود.
رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: صدام نیز گمان می کرد، می‌ تواند روز اول خرمشهر، سه روز بعد آبادان را فتح کند و روز هفتم نیز در میدان آزادی به سخنرانی بپردازد اما این خیال باطلی بود.
دریادار سیاری افزود: زمانی که صدام جنگ علیه ایران را آغاز کرد، برخی ترسیدند و به مسئولان به خصوص امام راحل فشار آوردند که قطعنامه ها، صحبت ها و میانجی گری ها را بپذیرند، امام فرمودند که اشکالی ندارد، اینها از خاک ما بیرون بروند و بعد ما مذاکره می کنیم اما عراقی ها می گفتند ما آمدیم در خاک شما که امتیاز کسب کنیم.
وی اظهار داشت: در ادامه فشارها امام فرمودند که اگر این جنگ 20 سال طول بکشد، ما خواهیم ایستاد، جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همین مبارزات است.
رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه مردمی کردن جنگ از سوی امام خمینی(ره) و تکیه به مردم و ملت باعث شد که دفاع مقدس به پیروزی برسد، گفت: نیروهای مسلح و نظامی برابر با ماموریت و شرح وظایفشان در جبهه ها حضور داشتند و پیشروی دشمن را در غرب و جنوب سلب کرده بودند، روز دوم جنگ، نیروی هوایی با 140 فروند هواپیما به تمام پایگاه های عراق حمله کرد اما با این حرکات به تنهایی نمی توانست به پیروزی دست یافت.
دریادار سیاری با اشاره به حضور قوم ها، ادیان، مذاهب، گروه ها و سنین مختلف در هشت سال دفاع مقدس افزود: امام خمینی (ره) ضمن تکیه به امکانات و توانمندی ها مردم، اعلام کردند که مردم! کشور و انقلاب برای شما است، شرف و ناموستان در خطر است، بجنگید و همه کسانی که ایرانی بودند، در میدان جنگ حضور داشته و هستی و نیستی شان را گذاشتند.
وی گفت: ارامنه نیز مردانه پای کار آمدند و با همه توانمندی به دفاع از کشور پرداخته و 30 آزاده تقدیم انقلاب و کشور کردند و ما از آنان قدردانی می کنیم.
رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی، همدلی و انسجام را رمز پیروزی در هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: عراق تا بن دندان مسلح بود، اما ما هیچ نداشتیم، حدود 40 کشور جهان از لحاظ مالی، تجهیزات، سلاح و مهمات نفر به عراق کمک کردند، شرق و غرب هم برای نابودی ما هم‌ پیمان شده بودند، اما ما پیروز شدیم و این پیروزی با خون شهیدان، جانبازی جانبازان و آزادی آزادگان حاصل شد.
سیاری با مقایسه وضعیت اردوگاه های اسرای ایرانی و عراقی اظهار داشت: در اردوگاه های اسرای ایرانی، نهایت شکنجه را انجام می دادند و اسرا بدترین وضعیت را داشتند اما آنان مانند سرو بودند و نمی شکستند، در مقابل ما مطابق با فرهنگ و ارزش های اسلامی با اسرای عراقی رفتار می کردیم، حدود 73هزار اسیر عراقی در ایران بودند و ما بهترین اقدامات را از لحاظ یادگیری، آموزش شغل، رفاه، آسایش، غذا و تفریح برای آنان انجام دادیم.

حضور 30 آزاده ارمنی در هشت سال دفاع مقدس
امام جمعه موقت تهران نیز در این آیین تاریخ دفاع مقدس را دارای برگ های زرین الهام بخش امیدآفرین برای ملت ایران و همه مستضعفان جهان دانست و گفت: یکی از زیباترین برگ های این تاریخ دوران مقاومت و ایستادگی آزادگان و حضور تمامی اقوام، ادیان و مذاهب در این دوران است.
حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد با اشاره به حضور حدود 30 آزاده ارمنی در دوران هشت سال دفاع مقدس افزود: این افراد در کنار برادران و خواهران آزاده در اوج فداکاری، ایستادگی و مقاومت نقش داشتند.
وی اظهار داشت: دوران اسارت یکی از بارزترین صحنه های وحدت ملت ایران است، تمامی قومیت ها، مذاهب و ادیان در کنار یکدیگر در اوج صمیمیت، در کنار دشمنی مانند صدام از تمامی ارزش ها دفاع کردند.
امام جمعه موقت تهران ابراز امیدواری کرد: ملت ایران همچون گذشته نماد وحدت باشد و برای پاسداری از ایران اسلامی، عزت، شرف، استقلال و اقتدار خویش قدم بردارد.
براساس این گزارش، در ویژه برنامه «الماس های درخشان»، کتاب «من، داود، علی» خاطرات آزاده عباس شهریاری از هفت سال اسارتش در اردوگاه‌ های عراق رونمایی شد.
این کتاب در سه فصل توسط شهریاری به نگارش درآمده و توسط انتشارات پیام آزادگان منتشر شده است.
شهریاری اصالتی «خوانساری» دارد اما از نوجوانی در تهران زندگی کرده است. نوجوانی او نیز همانند اغلب هم نسلی هایش به انقلاب گره خورده بود او پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست.
سال 1362 برای آموزش نیروهای حزب الله به لبنان اعزام شد. پس از بازگشت از لبنان در بهمن‌ همان سال همسر باردار و 2 فرزندش را به خدا سپرد و به جبهه‌های جنگ پیوست. شهریاری، بهمن 1362 در جریان عملیات آبی، خاکی و دشمن‌شکن خیبر به اسارت نیروهای دشمن درآمد و هفت سال ناگزیری اسارت را در کنج اردوگاه‌های غربت صبورانه و سربلند تاب آورد. درحالی‌ که خانواده‌اش مشغول تدارک اولین سالگرد شهادت وی بود، نامه‌ای که فقط عنوانی از او داشت، مژده زنده ‌بودنش را با خود به ارمغان آورد.
در قسمتی از این کتاب آمده است: «اما تنها وسیله نوشتن در اردوگاه چند مداد شکسته بود. این مدادها از اسرای قدیمی که به دیگر اردوگاه ها منتقل شده بودند به جا مانده بود.
با آن ها روی کاغذهایی که از جعبه های تاید درست می کردیم اخبار را می نوشتیم. برای این منظور ابتدا جعبه های پودر رخت شویی را در آب خیس می کردیم، بعد از مدتی که لایه لایه می شد آن ها را پس از خشک کردن به طور منظم برش می دادیم و استفاده می کردیم.»

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =